Budżet obywatelski w telegraficznym skrócie

Każdego roku nagle wiele zaczyna się mówić o budżecie obywatelskim. Czym to w zasadzie jest, na czym dokładnie polega i jak działa? To podstawowe informacje, które zdecydowanie warto poznać. Ten artykuł udzieli Wam odpowiedzi na ten temat, podobnie jak strona: http://budzet-obywatelski.pl/.

Budżet obywatelski – definicja

Na wstępie warto powiedzieć, czym jest budżet obywatelski, który nazywa się również budżetem partycypacyjnym. To demokratyczny proces dyskutowania i podejmowania decyzji, w ramach którego mieszkańcy dane społeczności decydują o tym, w jaki sposób ma zostać wydana część lub całość budżetu danego miejsca.

Budżet obywatelski – w praktyce

Definicje mają generalnie to do siebie, że niewiele mówią o tym, jak coś wygląda w praktyce. Otóż zazwyczaj każdy pełnoprawny obywatel danego miejsca ma prawo zgłosić swój projekt. Określa wówczas, jaka jest jego kwota itp. Następnie urzędnicy weryfikują, czy dany projekt nadaje się rzeczywiście do realizacji. Projekty, które przejdą pozytywnie proces weryfikacji, zostają następnie poddane publicznemu głosowaniu. Te, które zdobywają najwięcej głosów są oczywiście realizowane.

Zadania budżetu obywatelskiego

Co może być takim zadaniem budżetu obywatelskiego? Praktycznie wszystko, co tylko przynosi pożytek publiczny. Czyli co konkretniej? Idealnym przykładem jest tutaj remont drogi, polepszenie oświetlenia w paku, wybudowanie skateparku, wydzielenie ścieżki dla rowerów czy zbudowanie pomnika.

Efekty budżetu obywatelskiego

Do czego zatem prowadzi budżet obywatelski? Przede wszystkim do tego, że społeczeństwo ma wpływ na planowanie wydatków. To podnosi poziom zadowolenia z usług publicznych oraz wprowadza większą przjerzystość do finansów.