Czym jest program POS?

Jedną z największych trudności w prowadzeniu przedsiębiorstwa jest kontrola nad przeprowadzanymi przez pracowników transakcjami. Brak przejrzystego i zarazem trudnego do oszukania sposobu monitorowania pracy może zachęcać do nadużyć, w szczególności w branżach cechujących się dużą rotacją pracowników, takich, jak na przykład gastronomia.

W pracy każdego restauratora niezwykle przydatny jest system POS. Czym jest program POS? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.

Technologia zmienia branżę gastronomiczną

W ciągu ostatnich lat można było zaobserwować ogromny wzrost automatyzacji i komputeryzacji w niemalże każdej domenie. Okazuje się, że nie jest to jedynie chwilowy stan rzeczy – zjawisko to zdaje się postępować, a efektem wprowadzenia takich nowoczesnych metod okazuje się minimalizacja błędów i zwiększenie efektywności pracy.

Na szczęście proces ten nie dotyczy jedynie sektora produkcji. Również procesy prowadzenia sprzedaży doczekały się usprawnienia dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod rozliczania i komunikacji. Do największych zmian w tej dziedzinie należy zaliczyć wprowadzenie systemu POS (ang. point of sale). Termin ten oznacza nic innego, jak znane nam z wielu sklepów czy restauracji terminale dotykowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie.

W jaki sposób POS wpływa na działanie firmy?/

Aby wytłumaczyć, w jaki sposób system ten usprawnia sprzedaż, należy najpierw odpowiedzieć na jedno pytanie: czym jest program POS?

Oprogramowanie tego typu to zestaw narzędzi pozwalających na kompleksową obsługę sprzedaży. Unikalne funkcje systemu pozwolą nam na wykonywanie takich zadań, jak monitorowanie transakcji, centralne zarządzanie cenami i obrotem towarów, obsługa programów lojalnościowych czy prowadzenie kopii zapasowej danych w prywatnej chmurze. Wszystkie te funkcje są bardzo pomocne w prowadzeniu interesów, a przy sprzedaży wielokanałowej okazują się wręcz niezastąpione. Dodatkowym atutem aplikacji tego typu jest możliwość wykorzystania specjalistycznych narzędzi analitycznych, co pozwoli na znaczne uproszczenie tworzenia niezbędnych planów i prognoz.

Do wdrożenia systemu POS bardzo często wykorzystuje się specjalne terminale, widoczne niemal codziennie na wielu stanowiskach sprzedażowych w sklepach, restauracjach czy innych punktach obsługi klienta. Poza wykorzystaniem oprogramowania na wyspecjalizowanym terminalu istnieje również możliwość instalacji na zwykłym komputerze biurowym czy tablecie. To właśnie ta elastyczność jest jednym z kluczowych czynników wpływających na popularność i wydajność tego typu rozwiązań.

Infrastruktura dostosowana do konkretnych zadań

Większość programów typu POS współpracuje z popularnym środowiskiem Windows, dzięki czemu z łatwością można wykorzystać je w praktycznie każdej firmie. Ponadto oprócz możliwości instalacji programu na zwykłym komputerze istnieje również opcja zakupu specjalnego terminalu, wyspecjalizowanego pod kątem długotrwałej i bezawaryjnej pracy na stanowisku sprzedaży. Zazwyczaj są to niewielkich rozmiarów komputery, przypominające na pierwszy rzut oka mały telewizor z nieco grubszą niż standardowa podstawką. Tego typu terminale często posiadają ekrany dotykowe oraz wiele dodatkowych gniazd, służących do podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich, jak drukarki fiskalne czy szuflady kasowe. Specyfikacja standardowego terminala obejmuje zazwyczaj płytę główną ze zintegrowanym procesorem oraz pamięcią typu eMMC. Zastosowanie takich rozwiązań ma duży wpływ zarówno na szybkość działania urządzenia, jak i na zmniejszenie szansy wystąpienia technologicznej usterki.

Większość popularnych programów typu POS współpracuje również z mobilnymi wersjami systemu operacyjnego Windows, co pozwala na wykorzystanie ich również na tabletach. To rozwiązanie znajduje szerokie zastosowanie w gastronomii, gdzie sprawność obsługi ma bardzo duże znaczenie, szczególnie w godzinach szczytu. Wyposażeni w mobilne terminale członkowie załogi mogą wprowadzać zamówienia bezpośrednio do systemu, a te dzięki wykorzystaniu technologii WiFi wędrują do głównego serwera, który następnie przesyła informację do znajdującej się na kuchni drukarki. W ten sposób zamówienie w ciągu kilku do kilkunastu sekund od przyjęcia znajduje się w kolejce do przygotowania, a kelner może obsłużyć kolejny stolik zamiast tracić czas na przejście do kuchni.

Wiele korzyści w porównaniu do poniesionych nakładów

Reasumując, dzięki wykorzystaniu systemu POS możemy nie tylko usprawnić działanie naszego przedsiębiorstwa poprzez ułatwienie pracy na wielu stanowiskach, ale również zwiększyć kontrolę nad przeprowadzanymi transakcjami poprzez szeroki wachlarz rozwiązań antyfraudowych. Ponadto specjalistyczne narzędzia pozwolą nam dokonać dogłębnych analiz, które okażą się pomocne przy planowaniu przyszłości naszej firmy. Wykorzystanie tego nowoczesnego środowiska przynosi wymierne korzyści niemalże natychmiast, o czym przekonało się już tysiące przedsiębiorców. Jest to zdecydowanie jedna z tych inwestycji w dobro firmy, które warto rozważyć w pierwszej kolejności.