Każdy może mieć place zabaw z budżetu obywatelskiego

Dzieci uwielbiają place zabaw, kolorowe urządzenia, trochę wolności, możliwość biegania i krzyczenia, to ich żywioł. Dlatego często chcą odwiedzać takie miejsca z rodzicami. Wciąż jednak nie wszędzie jest do nich łatwy dostęp, dlatego budżety obywatelskie to idealny sposób, aby mógł powstać plac zabaw na wybranym osiedlu.

Jak wygląda budżet obywatelski?

Co roku samorząd gminy lub miasta ustala budżet na cały kolejny rok, coraz częściej część z tych pieniędzy przeznaczana jest dla mieszkańców, czyli to osoby zameldowane i pełnoletnie, mieszkające w danym mieście wybierają, co powstanie w ramach budżetu obywatelskiego, inaczej zwanego partycypacyjnym. Dzięki temu każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł, przynosząc w konkretnych dniach projekt, który zostaje poddany weryfikacji. Daje to możliwość pokazania rzeczy, których brakuje mieszkańcom, a o których do tej pory nie pomyśleli rządzący. W ten sposób powstają parkingi, chodniki czy właśnie place zabaw z budżetu obywatelskiego.

Jak wybrać odpowiednią inwestycję?

Przede wszystkim warto się zastanowić nad czymś, co będzie przydatne również dla innych mieszkańców. Samorządy nie biorą pod uwagę wniosków, w których proponowana inwestycja służy indywidualnie jednej rodzinie, czy nawet kilku. Musi to być coś, co ułatwi życie większej grupie ludzi. Co jest równie ważne, aby inwestycja została ostatecznie wybrana, musi na nią oddać głos więcej mieszkańców, dlatego tak ważne jest, żeby to, co jest nam potrzebne, służyło większemu dobru. Dlatego tak często tworzone są place zabaw z budżetu obywatelskiego, ponieważ dużo rodzin ma dzieci i chcą mieć jak najbliżej, żeby chodzić z nimi na ich ulubione miejsce.

Jak się przygotować do złożenia wniosku?

Przede wszystkim trzeba przeczytać warunki dotyczące budżetu obywatelskiego w swoim mieście, ponieważ wszystkie daty i wymagania zawsze określa wewnętrzny regulamin, który ustalany jest indywidualnie w każdym mieście. Najczęściej razem z wnioskiem wymagane jest złożenie projektu, a do tego trzeba się już przygotować. Nie wystarczy bowiem napisać, że na danym osiedlu chce się mieć plac zabaw, ale trzeba określić dokładnie, w którym miejscu miałby się znajdować, jakie urządzenia miałyby na nim stanąć i ile to wszystko by kosztowało. Dlatego dobrze jest się zgłosić do producentów placów zabaw, którzy często takie kosztorysy robią za darmo.