Liniowy plac zabaw z budżetu obywatelskiego

Linowe place zabaw to względna nowość w naszym kraju, jednakże w zachodniej części kontynentu budowane są już od kilku dekad. Są to wydzielone miejsca, gdzie starsze dzieci mogą się bawić. Dominują na nich struktury złożone z połączonych ze sobą specjalnych lin. Poruszanie się po tego typu obiektach rozwija w znaczącym stopniu spryt oraz kreatywność młodego człowieka i przyczynia się w dużym stopniu do ich rozwoju fizycznego.

Na czym polega inność?

Charakterystyczne dla linowych placów zabaw są specjalne liny zbrojone za pomocą stalowych strun. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałościami na obciążenia oraz ciężkie warunki atmosferyczne. Dzięki temu można budować urządzenia zabawowe niejednokrotnie bardzo dużych rozmiarów. Jako powierzchnię stosuje się zawsze coś, co amortyzuje ewentualne upadki. Może to być przykładowo pole piaskowe, albo żwir. Najczęściej jednak spotyka się nawierzchnie syntetyczne.

Coraz więcej takich miejsc

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej można natknąć się na mieście na linowy plac zabaw z budżetu obywatelskiego. W powszechnej opinii czymś pozytywnym jest to, że władze miasta, albo gminy inwestują w miejsca, na których dzieci i młodzież mogą się bawić i rozwijać tężyznę fizyczną.
Jednym z najbardziej podstawowych urządzeń na linowym placu zabaw jest piramida linowa, którą czasami określa się mianem rakiety, albo pająka. Jej głównym elementem jest słup. Przymocowane są do niego zakotwiczone w gruncie za pomocą śrub liny. W naszym kraju takie piramidy mają bardzo różną wysokość, ale najczęściej nie przekraczają one około ośmiu metrów.

Plac zabaw u Ciebie

Często można spotkać też tak zwane kopuły linowe, które składają się ze skrzyżowanych ze sobą dwóch półokręgów. Pomiędzy nimi napięta jest złożona z pionowych oraz poziomych sieci konstrukcji. Można zauważyć, że od jakiegoś czasu buduje się więcej linowych placów zabaw od tych, które zwykliśmy widywać jeszcze kilkadziesiąt lat temu na osiedlach, czy w okolicach przedszkoli. W mojej opinii jest to argument przemawiający za tym, że również w kwestii placów zabaw postępuje rozwój technologiczny. Dzięki władzom miast można mieć taki plac zabaw z budżetu obywatelskiego.