Plac zabaw z nakrętek: w przyrodzie nic nie ginie

I ginąć nie powinno. Takie jest założenie recyclingu, którego nadrzędnym celem jest ochrona środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie liczby odpadów i ograniczenie zużycia surowców wtórnych. Opakowania, woreczki czy torby nadające się do ponownego zastosowania zazwyczaj są opatrzone kodem recyklingu i niewątpliwie warto w nie inwestować. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony naszego otoczenia nie tylko teraz, ale także za kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

Ponowne przetwarzanie

Ludzie, którzy w urzędach zajmują się decyzjami o tym, który surowiec jest ekologiczny, a który nie, często nie mają pojęcia, w jak kreatywny sposób może być on przetworzony! Tak, bo czy, odkręcając butelkę coli albo – dla tych bardziej „fit” – wody niegazowanej, zdajemy sobie sprawę, że właśnie trzymamy przyszły plac zabaw z nakrętek? Czy jesteśmy świadomi, że ten niewielki i pozornie bezużyteczny kawałek kolorowego plastiku, jakim jest nakrętka butelki, może odgrywać istotną rolę w przestrzennym zagospodarowaniu naszego otoczenia? Czy wyobrażamy sobie, że zwykły korek może dać radość niejednemu spragnionemu zabawy dzieciakowi, a także dorosłym? Czy wyobrażamy sobie siodełko, huśtawkę, karuzelę, domek z nakrętki do peta? Pewnie nie, a są ludzie, którzy na taki właśnie pomysł wpadli, skrzyknęli się i uparcie zbierali nakrętki, by potem stworzyć z nich miejsce harców.

Realny plan działania

Tak – plac zabaw z nakrętek to nie kolejna Narnia czy następny bajkowy świat rodem z „Harrego Pottera”. To realna inicjatywa, której efekty już pojawiły się na polskich osiedlach. Setki tysięcy zebranych kolorowych nakrętek zostają przetopione i przeformowane w poszczególne plastikowe elementy placu zabaw. Takie rozwiązania mają same zalety. Począwszy od tych namacalnych i oczywistych, jak tworzenie nowych, atrakcyjnych miejsc dziecięcych zabaw czy spotkań młodzieży i dorosłych, aż po te długofalowe, jak ograniczenie produkcji odpadów i redukowanie zanieczyszczenia środowiska. Zalety są także praktyczne: pozbywamy się z domu zalegających nakrętek. Zbierajmy więc je wszyscy!