Place zabaw – dlaczego warto chodzić tam z dzieckiem?

Place zabaw są nieocenione, jeśli chodzi o rozwój maluchów. Dzięki nim dzieci mogą kształtować swoje umiejętności społeczne, ruchowe, a także intelektualne. Niestety, wciąż wielu rodziców woli dać dziecku do zabawy komórkę niż iść z nimi na plac zabaw. Z czego to wynika?

Wygoda to nie wszystko…

To, że rodzice wolą wręczyć maluchom komórkę, zamiast zabierać je na plac zabaw to jedno. Nie zdają sobie jednak sprawy, czym może grozić taka lekkomyślność. Zabawa komórka nie wpływa na rozwój dziecka, a według niektórych autorytetów może być wręcz szkodliwa pod tym względem. Obsługując komórkę czy oglądając telewizję dziecko dostaje bowiem gotowe scenariusze. Nie musi w ogóle wysilać swojej wyobraźni. Tym samym nie ma bodźców do dalszego rozwoju. To bardzo ważne. Tymczasem zwykła zabawa na placu zabaw to znacznie większe możliwości jeśli chodzi o rozwój dziecka. Może ono się gimnastykować, wspinać, a przy okazji rozwija swój intelekt. Jak do tego dochodzi? Przede wszystkim, żeby sprostać pewnym trudnościom, musi używać swojej wyobraźni. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Są pod ręką. Przykładowo, żeby przejść ściankę wspinaczkową, musi zastanowić się, jak to zrobić szybko i efektywnie. Musi wiedzieć na co ma postawić nogę, by nie spaść i na długo zachować równowagę. To wszystko wymaga koordynacji ruchowo-intelektualnej. Stąd też place zabaw to doskonałe miejsca właśnie na tego typu treningi.

Rozwój kompetencji społecznych

Warto dodać, że place zabaw bardzo pomagają w nawiązywaniu kontaktów społecznych z rówieśnikami. Jak to się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Dziecko ma kontakt z rówieśnika i chcąc nie chcąc musi wchodzić z nimi w pewne interakcje. Przykładowo, jeśli chce zjechać ze zjeżdżalni, musi poczekać aż będzie jego kolej. Dzieci uczą się również współpracy w grupie. Jeśli mają do wybudowania zamek z piasku, to oczywistym jest, że jeśli poproszą o pomoc kolegę, piaskowy obiekt powstanie znacznie szybciej. Tym samym oryginalne place zabaw pomagają kształtować nie tylko zręczność, ale również kompetencje społeczne. Warto dodać, że jeśli człowiek w dzieciństwie nie nabędzie pewnych umiejętności jako dorosły także będzie miał z tym problemy. Bardzo często kończy się to w ten sposób, że jako dorosły bardzo często się szkoli właśnie z takich miękkich umiejętności, a tego typu szkolenia do tanich nie należą. Dobrze jest więc zrobić wszystko co tylko się da, by dziecko się dobrze rozwijało. Stąd też wybieranie się z maluchami na place zabaw jest tak istotne.