Place zabaw są bardzo pożądane na osiedlach mieszkaniowych

Place zabaw to nie przywilej, ale coś co należy się naszym pociechom. Z tego właśnie powodu powinny znajdować się na każdym osiedlu. Rodzice muszą mieć wydzieloną przestrzeń, na której będą mogli wspólnie z maluchami spędzać czas.

Jeśli dziecko nie ma się gdzie bawić…

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie ma gdzie spędzać wolnego czasu, bo w pobliżu nie ma placu zabaw, a do najbliższego miejsca, gdzie można się wspólnie wybrać jest jeszcze kawał drogi. W pierwszej kolejności należy interweniować u zarządcy osiedla. Może to być spółdzielnia lub też władze gminy – w zależności od tego, do kogo należy teren. To powinno bardzo ułatwić. Najlepiej zacząć od wystosowania odpowiedniego wniosku. Trzeba udać się do kompetentnej osoby i złożyć w jej ręce stosowne pismo. Dobrze jest móc dodatkowo podeprzeć się podpisami innych mieszańców osiedla, by w ten sposób szybko załatwić sprawę. Jeśli osoba odpowiedzialna za tego typu inwestycje zobaczy, ze w akcję jest zaangażowanych wiele osób, z pewnością będzie chciała jak najszybciej zamknąć sprawę, by potem nie mieć z tym jakichś większych problemów. Z reguły, jeśli co najmniej parę osób z osiedla będzie się w stanie zmobilizować i zebrać w szyki, będą mogli znacznie szybciej domknąć daną sprawę. To najszybsza droga do tego, by w okolice powstały place zabaw z prawdziwego zdarzenia.

A może budżet obywatelski?

Zdarzają się sytuacje, w których zaangażowanie ze strony lokalnej społeczności będzie niewystarczające. W takim przypadku świetnie sprawdzi się budżet obywatelski. Te dodatkowe środki bardzo często są wykorzystywane właśnie na place zabaw. W projekcie bardzo często uczestniczy większość polskich miast i gmin. W dużym uproszczeniu program polega na tym, że z budżetu gminy są wydzielane dodatkowe środki, które mogą zostać wykorzystane na dowolny cel zaproponowany przez mieszkańców, bo to właśnie oni wiedzą, na co potrzebują środki i w jaki sposób można nimi sprawnie zarządzać. W ramach projektu można zgłaszać dowolne inwestycje. Oczywiście muszą one zostać wzbogacone o kosztorys i spełniać wymogi formalne. Na szczęście czołowi producenci placów zabaw pomagają w przygotowaniu oferty i dostarczeniu dokumentów potrzebnych do zgłoszenia inwestycji. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo może okazać się ona bardzo pomocna na co dzień. Jest to wprawdzie czasochłonne. Trzeba dostarczyć wniosek, kosztorys, ale wysiłek się zwraca i to z nawiązką. W końcu pociechy będą się miały gdzie bawić. I o to właśnie chodzi. Trzeba zatroszczyć się o stworzenie dla nich odpowiedniego miejsca.