Place zabaw wczoraj i dziś. Czym się różnią?

Place zabaw są bardzo ważne dla rozwoju dzieci. Tak było kiedyś. Tak jest i dziś. Kiedyś jednak przestrzenie, na których maluchy spędzały czas nie były tak różnorodne jak obecnie. Dotyczy to szczególnie samych sprzętów, ale nie tylko. Są bardzo kolorowe przez co pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

Place zabaw dekady temu…

Były zupełnie inne niż obecnie. Przede wszystkim były wszystkie praktycznie jednakowe. Niczym nie różniły się od siebie. Wszystkie zabawki były takie same. Dzieci miały do dyspozycji drabinki, huśtawki, karuzele, piaskownice. O tak różnorodnych sprzętach jak obecnie nie było mowy. Wszystkie urządzenia były mniej więcej takie same. Nie było mowy o jakiejkolwiek różnorodności, jak ma to miejsce obecnie. Wszystko było praktycznie takie same. Huśtawki, które były na placu zabaw były miały taki sam kształt, nawet kolor. To nie pozwalało rozwijać wyobraźni, a maluchy mogły się czuć przez to mocno ograniczone. Nie miały okazji, by się rozwijać. Dziś na szczęście jest już zupełnie inaczej. To znacznie zmienia postać rzeczy.

Jak place zabaw wyglądają obecnie?

Obecnie place zabaw są znacznie inne niż kiedyś. Przede wszystkim normalnym widokiem są kolorowe place zabaw. To bardzo duże udogodnienie i to praktycznie pod każdym możliwym względem. Place zabawa są bardzo różnorodne, przez co umożliwiają dzieciom rozwój psychospołeczny. Warto umożliwić to najmłodszym. W przeciwnym razie niewiele będzie dało się zdziałać. Sprzęty, jakie dostępne są na placu zabaw są bardzo kolorowe i pobudzają wyobraźnię. Mają też różne poziomy trudności. Są pewnego rodzaju stymulacją do rozwoju. Maluchy wspinają się po drabinkach. Mają do dyspozycji przeplotnie, piramidy liniowe i wiele innych urządzeń, które mogą im się przydać do tego typu działań. Dzięki temu dzieci rozwijają swoja koordynację. Są znacznie bardziej zręczne i zmyślne. Szybciej przełamują swoje bariery, kiedy widzą, że ich koledzy znacznie lepiej radzą sobie w tego typu sytuacjach. To bardzo pomocne.

Bezpieczeństwo to podstawa

Obecnie produkowane place zabaw muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. W przeciwnym razie nie zostałyby dopuszczane do użytku. Place zabaw muszą spełniać wysokie standardy. Kiedyś huśtawki z pewnością nie były tak bezpieczne. Mogło bardzo łatwo dojść do korozji, a elementy mogły odpadać. To powodowało wiele problemów. Dziś produkowane sprzęty są już jednak znacznie bezpieczniejsze i warto spędzać tam z dzieckiem jak najwięcej czasu, bo to okazja do rozwoju jego umiejętności.