Place zabaw wczoraj i dziś. Czym się różnią?

Place zabaw na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przeszły prawdziwą metamorfozę. Kiedyś tego typu obiekty były praktycznie identyczne. W czasach głębokiej komuny stosowano podobne urządzenia, a nawet desenie farb. Dziś jest już zupełnie inaczej.

Place zabaw kiedyś

Dawniej place zabaw były praktycznie takie same. Montowano podobne urządzenia, które różniły się tylko drobnymi detalami, a całość pokrywano z reguły tymi samymi odcieniami farb. Nie były to żywe kolory. Preparaty, jakie stosowano pozostawiały sporo do życzenia. W wielu przypadkach to była jedynie drażniąca chemia niedostosowana do potrzeba maluchów. W czasach komuny nikt nawet nie słyszał o tym, że farby mogą być ekologiczne. Huśtawki, karuzele, koniki były rzadko konserwowane. To powodowało, że po kilku latach zaczynały korodować i odpadała z nich farba. Niestety, raz że było to mało przyjemne, bo dzieci wracały do domu brudne i pełne odprysków, to z upływem czasu korozja stawała się coraz bardziej widoczna. To już niewielki krok do tego, by części zaczynały odpadać. To sytuacja, która stwarzała potencjalne zagrożenie. Jednym słowem place zabaw 2-3 dekady temu były niemal identyczne, a do tego pokryte farbami niedopasowanymi do dzieci. Przeszkadzała też korozja i źle przymocowane urządzenia. Dziś, na szczęście, jest już zupełnie inaczej.

Jak jest dziś?

Obecnie place zabaw są znacznie bardziej dopracowane. Na uwagę zasługuje samo wykonanie. W większości wypadków stosuje się kolorowe i dobre jakościowo tworzywo sztuczne które jest odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, mechanicznych. Wytrzymuje wiele, a dzieci mogą tam swobodnie spędzać czas. To jednak nie wszystkie zalety sprzętów dla dzieci, które można znaleźć na placach zabaw. Przede wszystkim urządzenia są bardzo różnorodne. Producenci wysoko stawiają poprzeczkę i nawiązują do ciekawych motywów, np. kosmosu, zoo i wielu innych. W ten sposób tworzy się jednolita całość. Takie podejście rozwija dziecięcą wyobraźnie co ma ogromne znaczenie. Dziecko potrzebuje bowiem bodźców, by móc się rozwijać, a kolorowe sprzęty, umożliwiające tematyczne zabawy są w tym bardzo pomocne. Już same urządzenia, jakie się stosuje zasługują na uwagę. Nie są to tylko huśtawki popularne zjeżdżalnie, ale urozmaicone drabinki i inne bardzo funkcjonalne artykuły. To powoduje, że zabawa w takim miejscu to czysta przyjemność. Nic dziwnego, że maluchy uwielbiają spędzać tam czas i mogą się w ten sposób rozwijać.