Je váš pokladní systém pro restaurace připraven na příchod EET?

První vlna elektronické evidence tržeb, známá jako EET, byla spuštěna již na přelomu roku a v současné době se připojili i obchodníci. Každý podnikatel se tak musí vybavit pokladním systémem pro restaurace připojením na internet a zároveň požádat finanční správu o registraci a autentizaci zařízení. Ten, kdo tyto povinnosti nesplní může dostat pokutu až půl milionu korun a zákaz podnikatelské činnosti.

Pokladní systém pro restaurace by se ovšem u podpory EET neměl zastavit

Je také potřeba zohlednit intuitivnost ovládání systému, jeho funkce, bezpečnost, flexibilitu, a nejrůznější vychytávky, jako je například grafické znázornění stolů a individuální kontrola objednávek.
Stát se rozhodl nevyhlásit výběrové řízení na poskytovatele EET pokladen a každý podnikatel si tak může zvolit jaký pokladní systém pro restaurace nebo obchody chce. Přenosné pokladní systémy pro restaurace využívají bezdrátového připojení přes Wi-Fi, kdežto fixně umístěné registrační pokladny většinou disponují konektorem RJ-45, který poskytuje vysokou stabilitu připojení bez rizika rušení.
Samotný software registračních pokladen je často zpoplatněn měsíčním paušálem, kdo kterého jsou zahrnuty i aktualizace či online zálohování. Alternativou je potom software zaplacený jednorázovou platbou, který může být z dlouhodobého hlediska finančně výhodnější.
V každém případě zůstává faktem, že všichni provozovatelé restaurací a obchodů musí být vybaveni pokladním systém s podporou EET. Od roku 2018 k nim přibydou i ostatní činnosti včetně řemesel a výrobních činností. Nejčastěji citovanou výhodou EET je zamezení stínové ekonomiky. Kritici ovšem poukazují na skutečnost, že tento původně chorvatský systém se v praxi neprokázal být zcela efektivní. Čas ukáže, jestli čeští zákonodárci budou úspěšnější než jejich jihoevropští kolegové.