Profesjonalna obsługa kelnerska – jakie są obowiązki kelnera?

Osoby, które kończą szkoły kelnerskie, przez kilka lat uczą się swojego fachu. Podawanie posiłku to swego rodzaju rytuał, który wymaga postępowania w odpowiedni sposób. To samo tyczy się przyjmowania zamówienia i regulowania rachunku. Obsługa kelnerska może odbywać się w oparciu o systemy przywoławcze, które są ułatwieniem zarówno dla klienta, jak i kelnera. Sprawdź, jakie są obowiązki kelnera. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym adresem: https://www.lrspoland.pl/obsluga-kelnerska-jakie-sa-obowiazki-kelnera,213.html.

Powitanie gościa, wskazanie mu stolika i wręczenie menu

Restauracja powinna być zawsze otwarta na klientów. Niedopuszczalne jest, by klient wchodząc do restauracji, nie został przywitany przez kelnera. Kelner musi być uważnym obserwatorem i działać szybko. W zależności od ilości gości musi zawsze zabrać ze sobą określoną ilość kart menu, a także dodatkowych z napojami czy alkoholami. Nie dopuszczalne jest, by gość szedł przed kelnerem i zastanawiał się, które miejsce ma zająć. To zawsze kelner przewodzi grupie. Gestem może wskazać stolik, po czym zatrzymać się przy nim. Następnie musi odsunąć krzesło kobiecie lub kobietom, a także je przysunąć. Następnie stając z prawej strony podaje każdemu z gości menu, czasem więc musi okrążyć cały stół, by każdemu odpowiednio elegancko podać kartę. Na stole może umieścić jeszcze przywołacz, jeśli restauracja dysponuje stosownym systemem przywoławczym.

Odbieranie zamówienia

Kelner po kilku minutach, zwykle 3-4, podchodzi do klienta i pyta czy może przyjąć już zamówienie. Jeśli klient jest jeszcze niezdecydowany, może dać mu jeszcze chwilę na zastanowienie, bądź zapytać czy pomóc w dokonaniu wyboru. Wtedy musi stanąć po lewej stronie klienta, by doradzić mu pozycję z menu, a także odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące dania, włącznie z czasem, jaki klient będzie oczekiwał na danie. Kelner o daniach powinien wiedzieć jak najwięcej, nie tylko z czego zostały wykonane, ale również jaka jest ich historia, skąd pochodzą, ciekawostki dotyczące dania, a także znać dokładny sposób jego przygotowania. W tym celu musi rzecz jasna odbyć stosowne szkolenie z szefem kuchni. Próbując dań i słuchając o tym, jak się je przygotowuje. Korzystanie w tym celu z Internetu nie jest najlepszym pomysłem zwłaszcza, jeśli są to dania będące wariacją na temat, które nie są w 100 proc. identyczne z pierwotną potrawą, bądź jest wiele rodzajów określonej potrawy. Zatem to właściciel musi zadbać, by jego kelner był właściwie wyedukowany na temat restauracji, jej historii, a przede wszystkim szczegółów dotyczących oferowanego menu.

Serwowanie dań

Kiedy potrawy są już gotowe, najpierw serwowane są dzieciom, w dalszej kolejności kobietom, a na końcu mężczyznom przy tym samym stoliku. Taka jest zasada kelnerskiego savoir vivre. Wcześniej obsługa kelnerska obejmuje podanie zimnych napojów. Już po 2-3 minutach od zamówienia. Przed podaniem głównych dań konieczne jest podanie wszystkich dodatków na stół.

Obsługa kelnerska – przyjmowanie skarg i reklamacji

Jeśli klient nie jest zadowolony z dania, które otrzymał, kelner ma obowiązek je odebrać i jeśli klient sobie tego życzy szef kuchni musi przygotować dla niego nowe danie. Wszystkiego kelner musi wysłuchać spokojnie i z dużą dozą cierpliwości. W końcu chodzi o zadowolenie klienta i reputację restauracji.

Przygotowanie i finalizacja rachunku

Kelner na wyraźny znak gościa przygotowuje rachunek, który przynosi w zamkniętym etui. Wtedy nie stoi nad klientem tylko odchodzi na kilka minut, by dać mu czas na zapoznanie się z nim. Klient wkłada gotówkę lub kartę do środka, a następnie kelner podchodzi i odpiera etui. Po chwili wraca z resztą. Klient jeśli jest zadowolony zostawia napiwek kelnerowi, który zwyczajowo wynosi od 7-10 proc. rachunku. Jeśli kelner został doceniony przez klienta, czuje, że swoją pracę wykonuje należycie i jest z niej zadowolony.