Środki powierzchniowo czynne – czysta nauka

 

Nauka obecna jest w każdej, nawet najbardziej prozaicznej dziedzinie życia. Znajomość wszelkich mechanizmów sprawiających, że dane zjawiska przebiegają w taki, a nie inny sposób, nie jest być może niezbędna, ale stanowi ciekawe urozmaicenie i potrafi niekiedy być źródłem ogromnej satysfakcji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym są środki powierzchniowo czynne i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie od firmy SauberLab – https://sauberlab.pl/uniwersalne-srodki-powierzchniowo-czynne/.

Zrozumieć proces sprzątania

Przykładowo, w domowej rzeczywistości najczęściej mamy do czynienia z chemią – jest ona obecna nie tylko w kuchni, ale też w innych dziedzinach życia. Znajomość podstawowych zjawisk pozwala nawet na dostrzeżenie interesujących stron znienawidzonego sprzątania.

Surfaktanty, lub inaczej środki powierzchniowo czynne, to podstawowe związki, które sprawiają, że sprzątanie może być przynajmniej odrobinę łatwiejsze. Dzięki swojej podwójnej postaci, na którą składa się część wiążąca z wodą oraz część wiążąca z olejem, środki powierzchniowo czynne zwilżają i ułatwiają usuwanie większości codziennych zabrudzeń. Tym samym uwalniają od konieczności odwoływania się do takich środków, jak mechaniczne szorowanie przy pomocy ostrych druciaków czy szczotek.

A jaki wpływ mają surfaktanty na sprzątanie?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że środki powierzchniowo czynne otaczają cząsteczki brudu i umożliwiają ich łatwe oderwanie od czyszczonej powierzchni. Dlaczego ten sam efekt nie zostaje osiągnięty przy udziale samej wody? Odpowiedź jest bardzo prosta – większość codziennych zanieczyszczeń bazuje na oleju, który, jak wiadomo, nie miesza się z wodą. Sama woda nie jest więc w stanie wniknąć w zanieczyszczenie i podziałać na nie w jakikolwiek znaczący sposób. Dopełnieniem jej działania są zatem środki powierzchniowo czynne, oddziałujące zarówno z wodą, jak i tłuszczem.