W jaki sposób zbudować plac zabaw dla swojego dziecka?

Mogłoby się wydawać, że ten artykuł będzie tylko dla rodziców, którzy posiadają duże domy z ogrodem, ponieważ tylko oni mają miejsce, żeby w ogóle gdziekolwiek postawić urządzenia do zabawy na świeżym powietrzu, nie mówiąc już o całym placu zabaw. Nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że również mieszkając w bloku można się postarać o takie miejsce dla dziecka.

Dowiedz się, czy w Twoim mieście jest budżet obywatelski

Coraz popularniejszy, już nie tylko w dużych miastach, staje się budżet obywatelski. Jest to część budżetu, która zostaje oddana do dyspozycji mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że każdy mieszkaniec miasta otrzymuje teraz pieniądze, ale każdy może wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, na co w mieście mają być wydane dane pieniądze. Jeżeli w Twoim mieście jest budżet obywatelski, to w ramach zgłaszanych inwestycji można zaproponować również plac zabaw. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla tej inwestycji, zgłosić projekt, a następnie postarać się o głosy dla niego. Każda osoba może bowiem bez przeszkód oddać swój głos, a inwestycje z największą liczbą zostaną zrealizowane. Jeżeli bowiem na osiedlu, gdzie jest dużo dzieci, brakuje placu zabaw, to na pewno rodzice bardzo chętnie oddadzą swój głos właśnie na to. Muszą tylko wiedzieć o tym, że mogą to zrobić. Jeżeli potrzebny jest profesjonalny projekt, to są producenci placów zabaw, którzy się tym zajmują i pomagają we wszystkich formalnościach.

Zgłoś się do wspólnoty, spółdzielni czy radnego

Najczęściej będąc rodzicami chcielibyśmy, że plac zabaw był jak najbliżej naszego domu. Nie ma się co dziwić, takie wyjście i tak jest zawsze wyprawą, nie potrzeba jeszcze iść długo do celu. Jeżeli na naszym osiedlu nie ma takiego miejsca dla dzieci, możemy zgłosić się do odpowiednich organów, które planują tego typu inwestycje. Jeżeli naszym zarządcą jest spółdzielnia, to jest odpowiedni adres do kierowania takich wniosków, w przypadku wspólnoty, dobrze jest poruszyć ten temat na corocznym zebraniu, jeśli inwestycja miałaby się odbyć na terenie miasta, to jej przeforsowanie może nam zapewnić np. radny miejski. Pamiętajmy przy tym, że w grupie siła i jeśli znajdziemy więcej osób z takimi samymi potrzebami, jak nasze, wtedy łatwiej nam będzie o realizację inwestycji. Dlatego szukajmy sprzymierzeńców, a później ruszajmy do odpowiednich organów, aby móc zbudować plac zabaw dla swojego dziecka.