Nie jest trudno postawić place zabaw z budżetu obywatelskiego

Mogłoby się wydawać, że budżet obywatelski to coś, w czym bardzo trudno się przebić. W końcu mnóstwo wniosków może zakopać nasz pomysł. Okazuje się jednak, że jeśli dobrze przemyślimy swoją inwestycję, a do tego zrobimy dla niej odpowiednią kampanię, to może być okazja, żeby na naszym osiedlu stanęło to, co rzeczywiście chcemy, na przykład plac zabaw dla dzieci.

Kto może zgłaszać wnioski?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że to, co powstanie w ramach budżetu obywatelskiego zależy tylko i wyłącznie od mieszkańców danego miasta lub gminy. Oni bowiem od początku mają wpływ na to, co będzie zakupione z przeznaczonych na budżet partycypacyjny pieniędzy. Dlatego jeśli jesteś zameldowanym mieszkańcem danego miasta i jesteś pełnoletni, również możesz zgłosić swój projekt, który zostanie zweryfikowany. Jeżeli więc zauważysz, że czegoś na twoim osiedlu brakuje, coś mogłoby pomóc innym, to warto przygotować projekt i zawalczyć o fajną inwestycję.

Co można wykonać w ramach budżetu obywatelskiego?

Przede wszystkim warto się zastanowić nad takimi rzeczami, które przyniosą radość i korzyść dla większej liczby osób. Świetnie sprawdzają się więc parkingi, siłownie na powietrzu, chodniki, oświetlenie czy place zabaw z budżetu obywatelskiego. Im więcej osób skorzysta z naszej inwestycji, tym więcej będzie chciało na nią zagłosować, a więc jest większa szansa na realizację.

O co warto zadbać na początek?

Przede wszystkim trzeba dobrze przygotować wniosek, dzięki któremu nasza inwestycja mogła zostać poddana pod głosowanie. Aby tak się stało trzeba podać cały projekt, który wskazuje co chcemy, aby powstało, dokładną lokalizację, a często wymagany jest również kosztorys. Na przykład, jeśli chcemy mieć place zabaw z budżetu obywatelskiego

musimy dokładnie sprawdzić czy miejsca, na którym miałyby powstać, spełniają wymagania odnośnie takich inwestycji. Do tego zaplanujmy jakie urządzenia zostaną postawione i w jaki sposób rozplanowane zostanie to miejsce zabaw.

Zgłaszam projekt i co dalej?

Po zgłoszeniu projektu warto przekonać innych mieszkańców, aby chcieli na niego głosować. Jeżeli bowiem ludziom nie spodoba się nasz pomysł, nie będą oddawać na niego głosów, a tym samym będziemy mieli mniejszą szansę, żeby rzeczywiście inwestycja doszła do skutku. Akcja promocyjna zawsze jest dobrze widziana, ponieważ miasto będzie rozgłaszać sam fakt, że jest budżet obywatelski, a w swojej okolicy warto promować konkretny projekt.